Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Paratoner Ölçümü

#

Paratoner tesisin çatısının veya korunacak bölgenin en yüksek noktasından en az 5 metre yüksekliğe montajı yapılmalıdır. Ancak bu sayade tam performans almak mümkün olur, piyasada satılan paratonerler bir çoğu merdiven altı imalat şeklindedir. Bu paratonerler pasif paratonerlerdir, paslanmaz çelikten veya demirden imalatları mevcuttur. İç yapılarında herhangi bir yıldırımı çekecek düzenek bulunmamaktadır. Özellikle aktif paratonerler fransız imalatlarının çalıştığı söylenmektedir. Yapılan yüksek gerilim laboratuar deneylerinde ve delta t testlerinde iyi sonuçlar verdiği deney sonuçlarında ortaya çıkmaktadır.

 

1000 euro ile 350 Tl aralığında fiyatları mevcuttur. Yönetmeliklerde paratoner veya radyoaktif paratoner  terimlerine yer verilmemektedir. Bunun sebebi yıldırımdan korunma sisteminin faraday kafesi yapısı önerilmekte güvenlik bakımında daha da ön plana çıkmaktadır.

 

Paratoner bayındırlık şartnamelerde ve büyük ithalatçıların bu alanda piyasada yer alması için yönetmeliklere konulmasını istemektedirler. Korunacak tesisin teknik incelemesi yapılarak faraday kafesi veya paratoner konulması uygun olacak kararı verilir. Tabiki biz faraday kafesi yapılmasının daha uygun olacağını her zaman destekledik.

 

Bazı sorular aklımıza kendiliğinden geliverdi. Yıldırımdan korunma sistemi neden paratoner değil de faraday kafes sistemi tercih edilmeli, temelden itibaren daha düşük maliyetlere nasıl yapılır. Paratoner tesis seçilmesi gerekli ise teknik değerlendirmeler neler olmalıdır. Konularını sizinle değerlendireceğiz.

 

Bulutların birbirleriyle etkileşmesi veya rüzgarla etkileşmesi sonucu yüklenirler, bulut bulut arasındaki bu yük boşalmasına şimşek, buluttan yer yüzüne bir boşalma olursa yıldırım denir. İş bu yük boşalmalarını kontrollü bir şekilde toprağa iletilmesini sağlayan cihaza paratoner denir. Paratonerler çeşitleri bulunmaktadır, aktif paratonerler, pasif paratonerler, radyoaktif paratonerler gibi.

 

Özellikle radyoaktif paratonerlere değinilmeli ve radyoaktif paratonerleri türkiye atom enerji kurumuna teslimi konusunda bizden destek almanız yerinde olacaktır.