Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Elektrik İç Tesisat Raporu

#

Elektrik tesisatı uygunluk raporu, neredeyse elektrik sektöründeki tüm firmaların sahip olması gereken bir belgedir. Bilindiği üzere hangi sektör olursa olsun, güvenlik son derece önemlidir. İşten alınan verimi artırmak başta olmak üzere pek çok can ve malın korunması da güvenlik sayesinde gerçekleştirilmektedir. Özellikle elektrik konusunda çalışan üretim tesisleri ya da firmalar, elektrik tesisatı konusunda yeteri kadar tedbir almadıkları takdirde hem çalışanların hem de şirketin araç gereçlerinin güvenliğini riske etmiş olurlar. Elektrik tesisatı uygunluk raporu da gereken güvenlik tedbirlerinden birinin alınıp alınmadığını kontrol edip onaylanması işleminden sonra verilen belgedir.

 

Sıradan bir bina yaptırırken dahi elektrik tesisatı uygunluk raporu almak gerekmektedir. Örneğin asansör kullanılacak bir bina yaptırırken, asansör için elektrik tesisatı uygunluk raporu almak gerekmektedir. Bunun gibi verilebilecek çok sayıda örnek var… Yani hangi sektör olursa olsun hayatımızın pek çok alanında elektriğin yeri son derece önemlidir ve bu yüzden elektrik tesisatının olduğu yerlerde de uygunluk raporu alınması gerekmektedir.

 

Peki elektrik tesisatı uygunluk raporu kimler tarafından verilir? Herkes uygunluk raporu verebilir mi? Elektrik tesisatı uygunluk raporunu ise yalnızca elektrik mühendisleri odasına kayıtlı ve uygunluk raporu alanında uzman kişiler verebilir.

 

Can ve mal güvenliğinin her şeyden önce geldiğini inkar etmek zor. Bu yüzden elden geldiğinde önlem almak, elektrik tesisatında kaçak ya da herhangi bir eksiklik / yanlışlık var mı gibi soruların cevabı konusunda içiniz rahat etsin istiyorsanız, siz de elektrik tesisatı uygunluk raporu alarak işe başlayabilirsiniz.

 

Son derece tehlikeli olan elektrik tesisatı gereken standartlara sahip olmadığı sürece çalışan veya ev halkı fark etmez, can güvenlikleri tehlikede olacaktır. Örneğin oturduğunuz evdeki elektrik tesisatı, standartları sağlamıyorsa, ilerleyen zamanlarda büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Tesisattaki bir kaçak yüzünden yangın çıkabilir, bir dair, kat yahut apartman tamamıyla yanabilir. Bu tip durumların önüne geçmek için yapılması gereken ise belli; elektrik mühendisleri odasına üye yetkili kişilerden elektrik tesisatı uygunluk raporunun temin edilmesi. Sonrasında ise elektrik tesisatının düzenli olarak kontrol edilip bakımının yapılması…